Luceafărul a fost egalată la Brăila în minutul 90+2!

FC Luceafărul Oradea a mai adunat un punct la zestre, după ce a remiza la Brăila, 1-1. Au fost două puncte mari  cedate de orădeni, care au fost egalați (1-1) în ultimele secunde deși aveau superioritate numerică după eliminarea brăileanului Niță, din minutul 64.

Orădenii au avut primele situații de gol pe gerul de la Brăila. Avram a reținut șuturile lui Chiorean (11) și Paraschiv (29). Van den Driest a avut o ocazie  uriașă dar a încercat un lob pe care Moga l-a prins (34). Lucrurile păreau să meargă spre victoria orădenilor după ce, în minutul 64, Niță a încasat cartonașul roșu pentru o intrare dură la Chiorean iar în minutul 73, superioritatea numerică a fost concretizată în urma golului reușit de Dulca, cu un șut violent după o pasă venită de la Mitrică. (0-1). Nu a fost să fie victorie pentru Luceafărul la echipa cu cel mai slab ”adevăr” după ce Pleșa a reușit să egaleze, în ultimele secunde, cu un șut din 8 metri (1-1).

Dacia Unirea Brăila – FC Luceafărul 1-1 (0-0)

Au marcat: Pleșa 90+2/Al. Dulca 73

Dacia Unirea: Avram – Niţă, Pleşa, Moroianu, Manu – Coteţ, Lu, Van den Driest, Ciucureanu (83 Calu)- Le Metayer (69 Hâmpea), Bebey. Antrenor: Florentin Petre

Luceafărul: Moga – Gunie, Chiorean, Băican, Moihedja – Prejmerean, Mitrică (80 Roșu), Al. Dulca (89 Sergiu Pop), Vasile Pop (90+1 Lasconi) –  G. Paraschiv. Luduşan, Antrenor: Cristian Lupuţ