Liga 5. Seria II. Etapa 9: Unirea Roșia rămâne în frunte, fără eșec

Unirea Roșia își păstrează locul din fruntea clasamentului după victoria externă de la Pomezău. A fost 3-0 până la pauză după reușitele lui Marius Cabău 14, Adrian Havău 18 și Ionuț Moce 44 .

Gloria Beiuș, alias Unirea Oșorhei, a obținut un succes la limită în fața unei echipe incomode, Voința Ciumeghiu, dar cel mai frumos scor din lume: 1-0. Golul a fost marcat, in minutul 20, de Cristi Marcu, băiatul cu golul, omul care aduce punctele. Robustul vârf al beiușenilor a profitat de greșeala unui fundaș după care a driblat, elegant portarul și a marcat în poarta goală. Meciul nu a fost lipsit de nervi iar veteranul Gloriei, Ionel Bodin (52 de ani), a ratat un penalty în minutul 85.

De remarcat un nou succes al Voinței Cheresig, care adună punctele precum furnica.

Avram Iancu a găsit puterea să se prezinte la Căbești, fie și în opt oameni. Au dus meciul până în minutul 80, când, la 11-0 pentru gazde, jocul a fost oprit de accidentările a doi jucători ai oaspeților.

Biharea Vașcău a câștigat ”războiul rozelor”, cunoscută fiind rivalitatea dintre echipa din Vașcău și Zorile.

Revelația etapei trecute Vulturul Dobrești (când a bătut pe Gloria Beiuș), a reușit performanța de a câștiga din nou. Acum la Cociuba unde, la 2-1 pentru Izvorul, băieții din Dobrești au egalat și au avut șansă să beneficieze de un autogol, dar unul de trei puncte.