Liga 5. Seria II. Etapa 18: Unirea Oșorhei se desprinde la șase puncte! Dianu face apel la calm: ”Nu suntem promovați. Mai sunt 12 puncte, plus meci direct, se joacă”

Unirea Oșorhei a câștigat meciul de pe teren propriu cu Voința Cheresig, scor 3-0 dar a fost cea mai bună prestație a liderului în 2018, după un joc cu destui nervi. Rezultatul de la Oșorhei a fost coroborat însă cu succesul clar al Viitorului Tărian în fața Gloriei Căbești (cu parcurs perfect în 2018 și revelație a Cupei României) cu scorul de 5-1.

După 2-1 la pauză echipa din Tărian a reușit, în minutul 64 și golul trei. În final gazdele s-au descătușat și au mai marcat de două ori, golul cinci fiind o adevărată capodoperă. Victoria Tărianului reface diferența de șase puncte dintre Unirea Oșorhei și Gloria Căbești. ”Șase puncte, și patru etape rămase, plus meci direct. Nu suntem promovați. Locul 1 se joacă. Mai sunt 12 puncte plus meciul direct. E adevărat însă că stăm doar la mâna noastră”, a spus Ciprian Dianu la finalul partidei de la Tărian la care a asistat.

Interesant este că gruparea din Tărian a marcat cinci goluri și în sezonul trecut în meciul de acasă cu Gloria Căbești, dar atunci a fost 5-0.

Unirea Oșorhei mai are de jucat în deplasare, la Avram Iancu. acasă cu Tulca, apoi afară la Căbești și, în ultima etapă, la Dobrești. Matematic, actualul lider are nevoie de șapte puncte în cele patru jocuri.