LIGA 4: Încă o dată CSC Sânmartin învinge cu un gol înscris în prelungiri!

Liderul, CSC Sânmartin a câștigat pe terenul unei echipe grele a campionatului, CS Oșorhei, acolo unde mai mulți dintre jucătorii de la Sînmartin au evoluat în Liga 3. Tot la CS Oșorhei au activat și actualul președinte Alex Krenek dar și antrenorii de la Sînmartin Călin Cheregi și Cosmin Bodea sau Ovidiu Morna. Ei bine, cel mai tare meci al etapei. CS Oșorhei – CSC Sînmartin s-a încheiat cu succesul echipei din Sînmartin. Ultimele 13 minute, plus prelungirile au fost jucate pe muchie de cuțit. În meciul disputat la Alparea Cristi Copil a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 78  însă Ember a reușit să egaleze peste nici patru minute. Finalul a fost încins și avea să fie decis de reușita lui Tiponuț din minutul 90+3. Este pentru a doua oară, consecutiv, când gruparea din Sînmartin învinge în prelungiri după ce, în runda precedentă a câștigat cu 1-0 printr-un gol marcat de Trip în minutul 90+2, partida cu Dacia Gepiu.

Apropo de Dacia Gepiu, deținătoarea Cupei a obținut primele puncte în jocul de acasă cu Crișul Aleșd, la scor de forfait.

Golul lui Toma, venit după o oră de joc, a oferit un punct celor de la Unirea Livada în disputa de la Săcueni. Trupa lui Gergely jr a condus la pauză grație reușitei semnate de un jucător exponențial. Norbert Lorincz.

După o ocazie rarisimă a Diosigului, Sereș alunecând la trei metri, CAO  a deschis scorul prin Bartok, care l-a prins pe Mihelea ușor ieșit din poartă. Golul secund al celor de la CAO  a fost o capodoperă a lui Andrei Haș care a șutat sub bară de la 40 de metri. Imediat după reluare Sebi Ianc a transformat un penalty pentru ca Ciocan să conserve victoria celor de la CAO în meciul disputat la Paleu. CAO este la al doilea succes, consecutiv în deplasare, după victoria de la Salonta.

Unirea Valea lui Mihai traversează o perioadă foarte bună, reușind să câștige în fața celor de la CSO Ștei, într-un meci în care Gego și Jurcă au reușit să înscrie câte o dublă.

Tristețe mare în vestiarul celor de la Crișul Sântandrei care s-au văzut egalați, în ultima secundă a prelungirilor, minutul 90+5, în jocul de la Borș. Cosmin Lascu a deschis scorul în minutul 13, după un clasic contraatac, la finele căruia a șutat pe lângă Verdeș. A fost un joc bun de ambele părți, cu situații de gol. Echilibrul s-a rupt în minutul 70 când Sebi Sfârlea a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene iar disputa dintre atacantul Ovi Lazăr (antrenor Viitorul Borș) și fundașul Ciprian Dianu (antrenor Crișul Sântandrei) s-a mutat în careul echipei din Sântandrei. Reduta oaspeților a cedat în ultima secundă când o centrare lungă, în diagonală, a fost reluată, cu o excelentă parabolă, în colțul lung, de Sebi Zadori.

Olimpia Salonta a câștigat derbyul zonal cu CS Mădăras după reușita lui Perț, care a reușit să marcheze unicul gol al partidei cu o reluare cu capul.

Tânăra echipă a Beiușului a ținut în corzi pe Universitatea însă ultimele 25 de minute au aparținut ”studenților”. Veteranul Zeno Bundea a deschis drumul spre succes al Universității iar Gavrilaș a reușit să închidă tabela, pe ultimele secvențe.