Liga 4: Final de tur cu o nouă surpriză furnizată de Ștei!

Considerată victimă sigură, CSO Ștei s-a transformat într-o sperietoare adevărată. A adunat 10 puncte din 12, în ultimele patru etape! Singura echipă care a scăpat nebătută a fost liderul, CSC Sânmartin… Apropo, ultima victimă a fost azi Unirea Livada, una dinte echipele cu pretenții din Liga 4.

CSO Ștei a învins, chiar la Livada, cu 3-1, după ce a condus, până spre final, cu 3-0, după reușitele lui Pirtea (45), Gavriș ”Etoo” (55) și Oncică 68. Golgheterul Daniel Toma a marcat golul de onoare al gazdelor (83).

”Revolta” celor mici a continuat cu succesul evident obținut de Mădăras în fața Unirii Valea lui Mihai, echipa lui Lori Kadar venid după un alt succes clar, obținut la Beiuș.

Olimpia Salonta s-a impus cu 3-0 după o repriză secundă mult mai reușită în fața grupării din Săcueni, în care a marcat de trei prin Fitero (54) și dubla lui Dan (76 și 87)

CS Diosig a obținut o victorie importantă în fața Viitorului Borș. Sergiu Popa a deschis scorul în minutul 20 cu o reluare de cap din șapte metri. Portarul golgheter Vlad Ghețe a făcut 2-0 din lovitură liberă în minutul 35. Mai mult, Ghețe (care de fapt e pus să apere nu să dea gol) a mai nimerit o dată încheietura barelor, tot din lovitură liberă. Daniel Borzescu a readus speranțele oaspeților în minutul 64 după ce a transformat un penalty dar trupa lui Vali Durdeu a ripostat, relativ repede, prin Andrei Iacob care a reușit o dublă, înscriind în minutele 71 și 82.

Liderul CSC Sânmartin (în jocul cu Bihorul Beiuș), CAO (în meciul cu Crișul Sântandrei) și Universitatea Oradea (în deplasarea de la Aleșd) au obținut victorii concludente.