LIGA 4. Etapa 20: ”Studenții” se impun în prelungirile derbyului cu Crișul Sântandrei, prin golul căpitanului Bulz

FC Universitatea Oradea a învins în derby-ul pentru locul 2 consolidându-și poziția profitând și de perioada nefastă pe care o traversează Crișul Sântandrei.

Derby-ul de la Universitate a respectat statutul de echipe care joacă fotbal. Ca dovadă a rezultat un derbz pentru locul secund, fără niciun cartonaș galben. Boneta a fost demon și înger pentru echipa sa. Prima dată a marcat, dar în propria poartă deviind nefericit balonul. Apoi, după reluare și-a luat revanșa și tot el a egalat (1-1). Golul victoriei gazdelor a venit în ultimul dintre cele patru minute de prelungiri. O fază fixă, lovitură liberă din lateral, a urmat o centrare transformată în gol, de căpitanul Universității, Codruț Bulz, care iată, are ”lipici” la goluri decisive.

Unirea Livada s-a impus, fără drept de apel la Ștei, în fața unei echipe ce se dovedise o revelație în primele jocuri ale anului 2018. Oamenii de gol ai lui Mădălin Popa, Dumitru Lele și Daniel Toma și-au făcut datoria și au punctat pentru un scor în final de forfait, după reușita din prelungiri semnată de Copos.

Dacia Gepiu și-a fructificat plusul de experiență în deplasarea de la Salonta, unde a condus și cu 4-0., Victoraș Dobrescu reușind chiar o dublă. Gazdele au revenit pe final când au marcat de două ori prin tinerii Laze și Câmpean.

Nouă goluri s-au marcat la Aleșd unde criza de efectiv a celor de la Viitorul Borș s-a accentuat. Victorie de mare importanță pentru Crișul Aleșd. Un meci în care Sergiu Pop a reușit un careu veritabil.

LIGA 4. ETAPA 20

Sâmbătă, 14 aprilie

CSO Ştei – Unirea Embrak Livada 0-3

Au marcat: Lele 9, Daniel Toma 62, Ionuț Copos 90+1

FC Universitatea Oradea – Crişul Sântandrei 2-1 (0-1)

Au marcat: Boneta 58, Bulz 90+4/Boneta 16 ag

Olimpia Salonta – Dacia Gepiu 2-4 (0-3)

Au marcat: Bogdan Laza 68, Cosmin Câmpean 81/Delian Cuc 6, Victor Dobrescu 34, 56, Rică Neaga 40

Crişul Aleşd – Viitorul Borș 7-2 (4-0)

Au marcat: Dumiter 13, 88, Sergiu Pop 26, 35, 42, 64p, Madar 85/Ianc 51p, Gergely 90