LIGA 4. Etapa 17. VEZI AICI: rezultate, marcatori, clasament;

Etapa 17 din Liga 4 a debutat vineri, când FC Universitatea a trecut de Sântandrei dintr-un penalti marcat chiar în primele secvențe ale părții secunde. Bihorul Beiuș a avut șansa sa în meciul cu Livada numai că, la 0-0, Szekeres a irosit un penalti pentru ca, în ultimul minut, Paul Mihuța, plecat la limita off-side-ului, să înscrie golul victoriei. Iubitorii de sport din Ștei s-au împărțit între fotbal și volei, pentru că voleibalistele din Ștei sunt aproape de o nouă finală națională de junioare. Turneul semifinal are loc la Ștei. Cei care au ales fotbalul au asistat la un meci în care gazdele n-au arătat deloc ca o echipă care a pierdut, în tur, cu 0-13 în fața lui CAO. Tot trei puncte au fost, pentru CAO și cu 1-0. Astfel primele trei jocuri ale rundei au consemnat același scor: 1-0.

Sergiu Pop rămâne același om de gol, cu vocabular în fața porții adverse. Liderul CSC Sânmartin a mai trecut de un hop, impunându-se cu 3-1, la Borș, după o primă repriză albă. Sergiu Pop a deschis scorul din penalty, pentru ca tot el să dubleze avantajul oaspeților. Borșul a reintrat în meci însă Szabadoș a lămurit situația pe final de joc.

Șumălan și Boca s-au aflat pe lista marcatorilor echipei CS Oșorhei, așa cum s-a întâmplat și pe vremea când echipa evolua în Liga 3. CS Oșorhei a câștigat, la scor de forfait, partida cu Olimpia Salonta, seria golurilor fiind deschisă de Suciu.

La Diosig, pe un vânt destul de puternic, un meci al suferinței, a fost câștigat de Mădăras în fața echipei din Săcueni. Jurcuț a înscris pentru oaspeți, cu un șut de la distanță iar Ovi Sialghi a egala cu o reluare cu… șoldul. Înainte de pauză Vali Petricău a marcat cu o reluare de cap. În partea secundă echipa lui Gobe jr a egalat din nou, însă bucuria nu a ținut decât două minte căci Vali Petricău a reușit dubla și a adus trei puncte uriașe echipei sale. CS Mădăras a încheiat jocul în zece după eliminarea, pentru cumul de cartonașe, a lui Jurcuț.

Crișul Aleșd a obținut o remiză importantă, la Valea lui Mihai, adunând patru puncte în primele două etape din 2019. Mândrilă a marcat ambele goluri ale Aleșdului care a trecut pe lângă succes, în minutul 90, când Vlad Todor a șutat în bară, de la șase metri.