Liga 4: CS Oșorhei se distearză cu Bihorul Beiuș iar Crișul Sântandrei se impune la Mădăras după un meci nebun!

Etapa a 11-a din Liga 4, s-a încheiat azi, o dată cu partidele de la Alparea și Mădăras. Dacă CS Oșorhei a făcut dovada calității prin scorul de set de tenis administrat Beiușului, meciul de la Mădăras a avut o desfășurare aparte.

Gazdele de la CS Mădăras, au avut primele oportunități la poarta lui Ciprian Negruț care a avut două parade superbe chiar în debut de joc, prima la șutul superb al lui Alex Lezeu. Apoi, încet dar singur, pe fondul jocului de metronomi prestat de Sfârlea și Novak, au apărut situații de unu la unu la poarta cealaltă cu Lascu irosind două șanse. Însă juniorul Marius Balog nu a ratat în minutul 26 când și-a făcut mingea perfect și din unghi, a șutat sub bară (0-1). Imediat după pauză, Nole Novak a marcat cu pieptul, aproape de pe linia porții, după un corner la care Sfârlea a așezat parcă mingea cu mâna (0-2). Scor periculos nu-i așa? Gazdele au încercat câte ceva și chiar le-a ieșit! Au urmat șase minute nebune, cu două goluri și un penalty… O fază în banda stângă, minge scoasă în centrul careului unde așteptau trei jucători ai gazdelor și s-a făcut 1-2, în minutul 67. Peste numai două minute, o intervenție a lui Răzvan Pop, în careu l-a făcut pe arbitrul din Bekescsaba să dicteze penalti! Jos pălăria pentru jucătorul gazdelor care a recunoscut că nu a fost faultat însă arbitrul și-a păstrat decizia. Alex Lezeu, printre cei mai buni tineri jucători din Bihor, a executat însă bravul căpitan Ciprian Negruț a scos încă o dată și a câștigat ”dialogul” cu play-maker-ul Mădărasului. Iar Negruț nu este la prima ispravă de acest gen. Este omul momentelor decisive. Revenind, la prima ocazie avută de oaspeți, în minutul 73, Lascu a înscris cu o semi-foarfecă și a adus liniștea pentru ca Iștoc să înscrie golul de 1-4 după un șut ratat al lui Dani Spătar dar transformat în pasă ideală pentru colegul său.

Este al treilea succes consecutiv pe care ex-Unirea Oșorhei îl leagă iar Dianu și-a permis aroganța de a încheia meciul cu șase juniori în teren, unul dintre ei abia ce a împlinit 15 ani!

*Olimpia Salonta a reușit să se impună, în fața Universității Oradea, scor 2-1. Oaspeții au încheiat meciul în zece, după eliminarea lui Andrei Ferik după un cumul de cartonașe galbene.

*Execuțiile lui Iulian Cuc și Sorian au decis câștigătoarea derbyu-ui disputat la Sântion între CSC Sânmartin și Unirea Livada. ( http://www.bihorpenet.ro/video-liga-4-csc-sanmartin-castiga-derby-ul-cu-livada/)

*CSO Ștei a ratat, pe mâna ei, șansa unei remize, prețioase pentru moral, la Diosig, în fața unei echipe bune a campionatului. Gazdele au condus cu 1-0, oaspeții au egalat și au avut o șansă uriașă prin Oncică, care singur, singurel, a nimerit bara pentru ca Sergiu Popa să aducă victoria Diosigului, la numai câteva minute după reușita de 1-1 a oaspeților.

*CAO s-a impus la scor după o primă repriză în care Aleșdul a reușit să reziste. Sergiu Ciocan a marcat de cinci ori… Una manita cum s-ar spune…

*Din nou unul din frații Zadori, de data aceasta Emeric, a marcat în prelungiri pentru Viitorul Borș, după ce Akos a înscris în primul sfert de oră.

Sâmbătă, 3 noiembrie

CSC Sânmartin – Unirea Embrak Livada 2-0 (0-0)

Au marcat: Cuc 71, Sorian 86

Olimpia Salonta – Universitatea Oradea 2-1 (1-0)

Au marcat: Tamaș Palyanus 40, Perț 70/Coman 75

CS Diosig Bihardioszeg – CSO Ştei 2-1 (1-0)

Au marcat: Mangra 32, Sergiu Popa 70/Dumbrăveanu 67

CAO 1910 Oradea – Crişul Aleşd 8-2 (2-1)

Au marcat: Junc 29, Ciocan 38, 63, 74, 76, 84 p, Bartok 65, Bălăiban 77/Rus 45, Mândrilă 54

CS Săcueni – Viitorul Borş 0-2 (0-1)

Au marcat: Akos Waritz 12, Imi Zadori 90+5

CS Mădăras – Crişul Sântandrei 1-4 (0-1)

Au marcat: Emil Pop 67/ Marius Balog 26, Novak 47, Cosmin Lascu 73, Iștoc 81

CS Oşorhei – Bihorul Beiuș 6-0