LIGA 2: Luceafărul trece de nou-promovata Energeticianul

În prima etapă din retur, FC Luceafărul a dovedit, încă o dată că este o nucă tare pe teren propriu. Invincibilă, acasă, în tur, exceptând episodul UTA. Duminică, orădenii au trecut de o echipă nou-promovată, Energeticianul, care vine de la Petroșani (via Șirineasa), dar la care s-au regăsit destui jucători care au jucat la Luceafărul în sezonul trecut.

Prejmerean a ratat primele ocazii ale jocului cu două șuturi care nu au nimerit ținta după care Sergiu Popa a ratat o șansă uriașă, singur cu portarul. Gazdele au continuată să domine și partea secundă. Orosă și același Prejmerean ratând primele ocazii. Șansa de gol s-a ivit și la poarta lui Moga care a scos salvator la șutul din voleu al fostului coleg, Neacșa. După o oră de joc era 0-0 și la ocazia lui Dragu  la care Moga a fost la post. Ultimele 20 de minute au fost extrem de animate. Minutul 71 Dulca a șutat periculos, Miron s-a întins și a respins însă Ludușan a urmărit și a înscris lejer (1-0).  Minutul 79 a adus desprinderea după pătrunderea lui Vasile Pop încheiată cu un șut imparabil din 10 metri (2-0). Cu un pic de energie pe final, oaspeții au avut o șansă bună de a marca după cross-over-ul lui Robert Petre, blocat doar de Moga, fază care a anunțat golul Energeticianului venit în ultimul minut. După șansa irosită de Vlad Rusu, Ioniță a punctat cu un șut puternic și plasat, pe lângă Moga (2-1).

LUCEAFĂRUL ORADEA – ENERGETICIANUL 2-1 (0-0)

Au marcat: Ludușan 71, Vasile Pop 79/Marius Ioniță 90

Luceafărul: Moga – Gunie (69 Luduşan), Oros), Băican, Moihedja – Vasile Pop, Prejmerean, Preoteasa (81 Opriş), Al. Dulca – Sergiu Pop (56 C. Roşu), Paraschiv. Antrenor: Cristian Lupuţ

Energeticianul: Bogdan Miron – Drugă, Lung, M. Ioniţă, Misăraş – C. Cristea (74 C. Ionică), Neacşa –  Tudorache, Cioiu (46 Enache), Dragu (80 Robert Petre) – Vlad Rusu. Antrenor: Bogdan Andone

Arbitri: Andrei Ţiţii (Şura Mică) – Răzvan Nistoran (Reşiţa) şi Alina Mihoc (Arad); Observatori: Iulian Spătaru (Timişoara) şi Ion China (Baia Mare).

1 Chindia Târgovişte 20 13 5 2 40-20 44 14
2 Sportul Snagov 20 13 4 3 31-14 43 13
3 Academica Clinceni 20 14 0 6 39-15 42 12
4 Petrolul Ploieşti 20 13 3 4 38-18 42 12
5 AS FC Universitatea Cluj 20 12 5 3 44-14 41 11
6 FC Argeş 20 11 5 4 33-18 38 8
7 CS Mioveni 20 10 4 6 33-17 34 4
8 Pandurii Târgu Jiu 20 8 4 8 35-30 28 -2