LIGA 2: Luceafărul pierde în deplasarea de la Daco-Getica

Luceafărul Oradea a cedat la București, pe terenul fostei echipe de primă ligă, Juventus, care acum se numește Daco-Getica. După mai bine de o oră de joc gazdele aveau 3-0 însă oaspeții au marcat prin Codoban și au avut o bară care putea să reprezinte o gură de oxigen pentru finalul întâlnirii. S-a terminat 3-1 pentru ex-Juve de Colentina.

Moga s-a evidențiat, cu parade de excepție în minutele 9 și 29 la reluările lui Voicu (șut din 14 metri) și Nica (tot un șut din interior). În minutul 33 Nica reia cu capul și deschide scorul după o centrare a lui Călințaru (1-0). La numai șase minute distanță Voicu șutează senzațional, sub transversala porții orădene (2-0). Moga a evitat, în ultimul minut al primei reprize, golul trei al gazdelor. Acesta avea să cadă la 20 de minute după reluare. Arthur Teuţ reia din 8 metri fără speranțe pentru Moga (3-0). Codoban reduce din diferență după ce a transformat un penalty obținut de Țîră. (3-1). Orădenii puteau aprinde finalul însă șutul lui Țîră a lovit bara din dreapta lui Balauru!

Daco Getica București – FC Luceafărul  3-1 (2-0)

Au marcat: Nica 33, Voicu 39, Teuț 65/Codoban 72p

Daco-Getica: Balauru – Călinţaru, Motroc, Cotigă, Bustea – Ad. Voicu, Acolatse, Eug. Nica, Cîrjan (78 Mârza) – Muşat, Teuţ. Antrenor: Marius Baciu

Luceafărul: Moga – Fl. Drăgan (46 Roșu) , Oros, Al. Băican, Moihedja, Al. Dulca (73 Paraschiv), Luduşan (55 Vasile Pop), Chiorean, Mitrică, Codoban, Tîră. Antrenor: Cristian Lupuţ

Arbitri: Ovidiu Oprea (Ploieşti) – Florian Vişan şi Daniel Vlase (ambii din Galați)

sursa foto: facebook/daco-getica bucuresti