Handbal feminin. Orădencele au ratat ”colocviul” cu Reșița

CSU Oradea avea toate atributele, de partea sa, pentru a câștiga meciul cu CSU Reșița, un colocviu studențesc ce avea să fie ratat de Oradea. În partida disputată la Polivalenta Universității din Oradea, Reșița s-a impus cu 27-25 (9-13) orădenele ratând din toate pozițiile posibile.

Debutul de meci a fost foarte slab pentru gazde, conduse după primul sfert, cu 4-10. Lucrurile s-au mai îndreptat, un pic până la pauză: 9-13. Mult mai bun jocul gazdelor în primul sfert din partea secundă (15-17). Nu a fost îndeajuns. Existau speranțe chiar și cu trei minute înainte de final însă Oradea n-a mai marcat deloc în vreme ce Reșița a înscris, în final, gol după gol: 22-27 scor final.

CSU Oradea – CSU Reșița 22-27 (9-13)

ORADEA: Crina Pintea, Anca Ardelean – Daria Negruț, Irina Munteanu 2, Cristina Abodi 6, Maria Țanc 3, Cipriana Petric 6, Bianca Gaga, Arianne Zegrean, Cornelia Vrabie 2, Maria Damian, Vali Motogna, Alexandra Corondan, Anamatia Hercuț 3. Antrenor: Doina Ardelean.

REȘIȚA: Alexandra Popescu, Adra Ioța, Delia Roman – Naomi Bădișteanu, Adriana Voina,Alina Cristea 6, Simina Vezentan 3, Iulia Bedea 3, Claudia Baldovin 2, Claudia Șiman, Larisa Șerban 8, Cătălina Dumitrescu 2, Denisa Ion 3. Antrenor: Cristian Busuioc.

Arbitri: Cristina Râpa – Dorian Ghiocel (ambii din Timișoara)

Arbucări de la 7 metri: 6 (2 ratate) – 1 (0)

Eliminări de două minute: 0-6