HANDBAL: CSM Oradea câștigă (și) derbyul cu U Cluj

Partida dintre CSM Oradea și U Cluj, disputată în această după amiază la Arena Antonio Alexe, s-a încheiat cu victoria echipe orădene, scor 28-25 după un meci de un nivel tehnic foarte bun. Orădenii au obținut astfel al 14-lea succes din tot atâtea partide și așteaptă o mână salvatoare pentru a putea evolua în Liga Națională.

Jocul a debutat cu U la conducere 2-4 însă Oradea revenit cu cinci goluri consecutive și un 7-4 liniștitor. Băieții lui Sebi Tudor au continuat în același ritm (11-6) pentru a încheia prima repriză cu un avantaj de patru goluri: 14-10.

Gazdele au controlat și partea secundă, au avut mereu un ecart de patru, cinci goluri.  În ultimul minut mai rămăseseră doar două goluri însă CSM a înscris pe ultimul atac. O notă aparte pentru portarul echipei orădene Niculai, fantastic în mai multe momente dar și pentru intermediarul Tudor Botea, care prezintă ”stofă” de mare handbalist. Viitorul îi aparține.

CSM Oradea – U Cluj 28-25 (14-10)

CSM Oradea: Niculai, Duma – Bandi, Munteanu 6, Botea 9, Mihăilescu 2, Pop 1, Munea 2, Crăciun 3, Stroe 5, Dancov, Radu, Szilaghi, Laszlo, Iozu. Antrenori: Sebi Tudor și George Tăutu

U Cluj: Pătrăuș, Balint– Kereki 3, Bârb 2 , Epure 6, Putnoky 1, Al. Coman 3, Hordoan 1, Draia 3, Fodorean 1, Mizășan, Kopacz, Iova 3, V. Coman, Kotai, Măcicășan. Antrenor: Ioan Ani Senocico.

7 metri: 3/3 – 6 (4 ratate)

Eliminări de două  minute: 3-1