CSU Oradea a trecut peste al cincilea val în Divizia A de handbal feminin. După eșecurile obținute în primele două etape, Orădencele au reușit să bifeze cinci jocuri fără înfrângere, două remize și trei victorii. Ultimul succes a fost consemnat azi în partida cu Dacia Mioveni, meci disputat la sala Universitatea.

Partida a fost pusă,din start, sub semnul unui evident echilibru. S-a mers cap la cap până în minutul 20 când Oradea s-a desprins la 8-6 apoi la 10-7 dar oaspetele au revenit și au egalat la 10. Un final de primă repriză foarte bun a permis grupării orădene să încheie cu avantaj de două goluri rima repriză: 12-10, dar cu accidentarea la gleznă a Ciprianei Petric.

CSU Oradea s-a desprins în debutul părții secunde la 13-10 pentru ca apoi să survină patru goluri consecutive pentru echipa antrenată de legendara Luminița Huțupan Dinu.

Dacia Mioveni a preluat conducerea: 13-14 însă un time-out cerut la timp de Doina Ardelean a repus pe tapet echipa gazdă care a punctat de șase ori consecutiv și s-a desprins decisiv pe tabela de marcaj: 19-14. Oradea a avut pe final și șase goluri avantaj dar a încheiat jocul la o diferență de patru goluri: 26-22.

Remarcabilă evoluția Claudiei Cetățeanu care a avut 11 intervenții salutare în situație de unu la unu cu adversarele.

CSU Oradea – Dacia Mioveni 26-22 (12-10)

CSU Oradea: Claudia Cetățeanu, Crina Pintea – Cristina Matiaș, Irina Munteanu 1, Dana Vrezea, Cipriana Petric 3, Cecilia Gal 1, Jenica Rudics 7, Cornelia Vrabie 1, Gulnara Bițiș 6, Camelia Bartoș, Eliza Hlincă 3, Anamaria Hercuț, Geta Diniș Vârtic 4. Antrenori: Doina Ardelean, Cristian Ardelean

Dacia Mioveni: Cristina Mititelu, Ramona Dumitrache – Geanina Nițu 1, Ioana Stăncescu, Ana Ciontoiu 5, Anamaria Dumitrașcu 1, Ana Maria Văcariu 1, Monica Pîrvulescu 4, Florentina Moisin, Cezara Bojan 7, Andra Talu 2, Nicoleta Deaconu. Antrenor: Luminița Huțupan Dinu.

Arbitri: Ioan Barbu – Gabriel Badiu (Cluj)

Aruncări de la 7 metri: 5 (2 ratate) – 4 (0)

Eliminări de 2 minute: 5 – 4