FIBA World Cup: VEZI AICI rezultatele tehnice din primul tur al zonei europene de calificare

După trei eșecuri la rând în grupă, România a ratat calificarea în turul secund al preliminariilor CM din 2019. În meciul decisiv tricolorii au cedat la diferență mare: 63-90 la Cluj, în fața Croației. Primele trei clasate din cele opt grupe au obținut calificarea în runda următoare. Ei bine, în runda a doua au fost formate patru grupe a câte șase echipe, grupele fiind comasate astfel încât echipele duc cu ele rezultatele directe din prima fază a grupelor.

GRUPA I

1. Spania 6 6 0 497:431 12
2. Turcia 6 4 2 437:389 10
3. Letonia 6 4 2 477:453 10
4. Montenegro 6 3 3 454:443 9
5. Ucraina 6 3 3 440:450 9
6. Slovenia 6 2 4 484:492 8

GRUPA J

1. Lituania 6 6 0 512:352 12
2. Italia 6 4 2 474:405 10
3. Polonia 6 3 3 436:410 9
4. Olanda 6 3 3 434:416 9
5. Croaţia 6 3 3 431:419 9
6. Ungaria 6 3 3 414:421 9

GRUPA K

1. Franţa 6 6 0 479:377 12
2. Cehia 6 5 1 464:425 11
3. Rusia 6 3 3 458:428 9
4. Finlanda 6 3 3 453:449 9
5. Bulgaria 6 2 4 466:476 8
6. Bosnia & Herzegovina 6 2 4 400:481 8

GRUPA L

1. Germania 6 6 0 508:414 12
2. Grecia 6 6 0 513:432 12
3. Serbia 6 4 2 514:449 10
4. Israel 6 3 3 438:458 9
5. Georgia 6 2 4 460:495 8
6. Estonia 6 2 4 415:459 8

Mai jos aveți toate rezultatele și clasamentele finale ale grupelor din primul tur de calificare.

Grupa A

Muntegeru – Spania 66-79

Slovenia – Belarus 87-74

Belarus – Muntenegru 67-91

Spania – Slovenia 92-84

Belarus – Spania 82-84

Muntenegru – Slovenia 63-75

Belarus – Slovenia 93-92

Spania – Muntenegru 79-67

Slovenia – Spania 72-83

Muntenegru – Belarus 80-69

Spania – Belarus 80-60

Slovenia – Muntenegru 74-87

1. Spania  6 6 0 497:431 12
2. Montenegro 6 3 3 454:443 9
3. Slovenia 6 2 4 484:492 8
4. Belarus 6 1 5 445:514 7

Grupa B

Turcia – Letonia 85-73

Ucraina – Suedia 84-76

Letonia – Suedia 82-73

Ucraina – Turcia 60-67

Letonia – Ucraina 68-82

Suedia – Turcia 59-58

Ucraina – Suedia 77-66

Letonia – Turcia 79-70

Suedia – Letonia 72-82

Turcia – Ucraina 80-66

Ucraina – Letonia 71-93

Turcia – Suedia 77-52

1. Turcia  6 4 2 437:389 10
2. Letonia  6 4 2 477:453 10
3. Ucraina  6 3 3 440:450 9
4. Suedia 6 1 5 398:460 7

Grupa C

Kosovo – Lituania 61–99

Polonia – Ungaria 70-60

Lituania – Polonia 75-55

Ungaria – Kosovo 84-76

Lituania – Ungaria 80-75

Polonia – Kosovo 90-62

Lituania – Kosovo 106-50

Ungaria – Polonia 64-57

Polonia – Lituania 61-79

Kosovo – Ungaria 65-81

Ungaria – Lituania 50-73

Kosovo – Polonia 70-103

1. Lituania  6 6 0 512:352 12
2. Polonia  6 3 3 436:410 9
3. Ungaria  6 3 3 414:421 9
4. Kosovo 6 0 6 384:563 6

Grupa D

Olanda – Croația 79-71

Italia – ROMÂNIA 75-70

Croația – Italia 64-80

ROMÂNIA – Olanda 75-68

Croația – ROMÂNIA 56-58

Italia – Olanda 80-62

ROMÂNIA – Italia 50-101

Croația – Olanda 82-78

Olanda – ROMÂNIA 77-52

Italia – Croația 72-78

Olanda – Italia 81-66

ROMANIA – Croația 63-90

1. Italia  6 4 2 474:405 10
2. Olanda 6 3 3 434:416 9
3. Croaţia 6 3 3 431:419 9
4. România 6 2 4 368:467 8

Grupa E

Bosnia – Rusia 81-76

Belgia – Franța 59-70

Rusia – Belgia 76-69

Franța – Bosnia 84-65

Bosnia – Belgia 72-70

Franța – Rusia 75-74

Rusia – Bosnia 70-53

Franța – Belgia 64-49

Belgia – Rusia 66-84

Bosnia – Franța 52-102

Rusia – Franța 78-84

Belgia – Bosnia 79-77 

1. Franţa  6 6 0 479:377 12
2. Rusia  6 3 3 458:428 9
3. Bosnia & Herzegovina  6 2 4 400:481 8
4. Belgia 6 1 5 392:443 7

Grupa F

Cehia – Islanda 89-69

Bulgaria – Finlanda 80-82

Finlanda – Cehia 56-64

Islanda – Bulgaria 74-77

Bulgaria – Cehia 76-78

Islanda – Finlanda 81-76

Islanda – Cehia 76-75

Bulgaria – Islanda 88-86

Cehia – Finlanda 77-73

Finlanda – Islanda 91-77

Cehia – Bulgaria  81-75

1. Cehia  6 5 1 464:425 11
2. Finlanda 6 3 3 453:449 9
3. Bulgaria 6 2 4 466:476 8
4. Islanda 6 2 4 463:496 8

 Grupa G

Serbia – Austria 85-64

Germania – Georgia 79-70

Serbia – Georgia 105-87

Austria – Germania 49-90

Austria – Georgia 64-78

Germania – Serbia 79-74

Georgia – Germania 77-87

Austria – Serbia 81-82

Georgia – Serbia 50-87

Germania – Austria 85-63

Georgia – Austria 98-73

Serbia – Germania 81-88

1. Germania  6 6 0 508:414 12
2. Serbia  6 4 2 514:449 10
3. Georgia 6 2 4 460:495 8
4. Austria 6 0 6 394:518 6

Grupa H

Israel – Estonia 88-68

Marea Britanie – Grecia 92-95 dp

Grecia – Israel 82-61

Estonia – Marea Britanie 73-70

Israel – Marea Britanie 82-75

Grecia – Estonia 87-75

Estonia – Israel 78-62

Grecia – Marea Britanie 75-70

Israel – Grecia 78-96

Marea Britanie – Estonia 74-65

Estonia – Grecia 56-78

Marea Britanie – Israel 59-67

1. Grecia  6 6 0 513:432 12
2. Israel 6 3 3 438:458 9
3. Estonia 6 2 4 415:459 8
4. Marea Britanie 6 1 5 440:457 7

FOTO: FIBA.COM

Related posts