EURO 2020: VEZI AICI alte criterii de repartizare a echipelor în grupele preliminare în afara urnelor valorice

ȚĂRILE GAZDĂ

Pentru a permite tuturor celor 12 echipe din asociațiile gazdă să aibă șansa de a se califica, în fiecare grupă se vor plasa maximum două echipe gazdă: Azerbaidjan, Danemarca, Anglia, Germania, Ungaria, Italia, Olanda, Irlanda, România, Rusia, Scoția, Spania.

CONFRUNTĂRI POLITICE

Următoarele perechi de echipe nu pot fi incluse în aceeași grupă din cauza conflictelor politice: Armenia / Azerbaijan, Gibraltar / Spania, Kosovo / Bosnia și Herțegovina, Kosovo / Serbia, Ucraina / Rusia.

DESTINAȚII DE IARNĂ

În fiecare grupă se vor plasa maximum două echipe identificate drept locuri cu risc ridicat sau mediu de condiții severe de iarnă: Belarus, Estonia, Insulele Feroe, Finlanda, Islanda, Letonia, Lituania, Norvegia, Rusia, Ucraina.

EVITAREA DEPLASĂRILOR PREA LUNGI

În fiecare grupă se vor plasa maxim o pereche de echipe identificate cu distanțe excesive de călătorie în raport cu alte țări:

1 Azerbaidjan: cu Gibraltar, Islanda, Portugalia.

2 Islanda: cu Armenia, Cipru, Georgia, Israel.

3 Kazahstan: cu Andorra, Anglia, Franța, Insulele Feroe, Gibraltar, Islanda, Malta, Irlanda de Nord, Portugalia, Republica Irlanda, Scoția, Spania, Țara Galilor.

URNELE VALORICE

Urna Ligii Naţiunilor (4): Elveţia*, Portugalia*, Olanda*, Anglia*
Urna 1 (6): Belgia, Franţa, Spania, Italia, Croaţia, Polonia
Urna 2 (10): Germania, Islanda, Bosnia-Herţegovina*, Ucraina*, Danemarca*, Suedia*, Rusia, Austria, Ţara Galilor, Cehia
Urna 3 (10): Slovacia, Turcia, Irlanda, Irlanda de Nord, Scoţia*, Norvegia*, Serbia*, Finlanda*, Bulgaria, Israel
Urna 4 (10): Ungaria, România, Grecia, Albania, Muntenegru, Cipru, Estonia, Slovenia, Lituania, Georgia*
Urna 5 (10): Macedonia*, Kosovo*, Belarus*, Luxemburg, Armenia, Azerbaidjan, Kazahstan, Moldova, Gibraltar, Insulele Feroe
Urna 6 (5): Letonia, Liechtenstein, Andorra, Malta, San Marino
NOTĂ: Echipele cu asterix și-au câștigat dreptul de a juca în play off, după ce au ocupat locurile 1 în grupele de Liga Națiunilor.
2 DECEMBRIE 2018 – Tragerea la sorți a grupelor preliminare, Dublin.

21 MARTIE 2019 – Startul preliminariilor

22 NOIEMBRIE 2019 – tragerea la sorți a partidelor din play off – Liga Națiunilor

1 DECEMBRIE 2019 – tragerea la sorți a grupelor turneului final

26 MARTIE 2020 – Partidele din play off (semifinale, apoi finale)

12 IUNIE 2020 – meciul de deschidere pe Stadio Olimpico din Roma

12 IULIE 2020 – FINALA, pe Wembley

TURNEUL FINAL
Finală și semifinale: Londra (Anglia)
Sferturi de finală și faza grupelor: München (Germania), Baku (Azerbaidjan), Sankt Petersburg (Rusia), Roma (Italia)
Optimi de finală și faza rupelor: Copenhaga (Danemarca), București (România), Amsterdam (Țările de Jos), Dublin (Irlanda), Bilbao (Spania), Budapesta(Ungaria), Bruxelles (Belgia), Glasgow (Scoția)

Related posts