CUPA ROMÂNIEI: Deocamdată, nicio mare surpriză!

CFR Cluj a încheiat cu o calificare ziua de miercuri a Cupei României după succesul obținut, la limită, în fața celor de la Chindia.

Viitorul Constanța s-a calificat în optimi după succesul reușit la Chiajna. Echipa lui Hagi, cu multe noutăți, a învins lejer mai ales că adversarii de la Chiajna, au rămas cu doi oameni mai puțin aproape o repriză.

Thriller, la Arad, unde UTA a condus-o pe Poli Iași cu 1-0 și 2-1 fiind de fiecare dată egalată. Mai mult, în prelungiri, ieșenii au punctat din penalty dar arădenii au egalat, tot din penalty. Calificata s-a decis la lovituri de departajare unde arădenii au ratat o lovitură, prin Alex Pop, iar Gallego a trimis o scăriță de efect și cu efect final.

Universitatea Cluj s-a calificat grație loviturii de pedeapsă transformată de Gabi Giurgiu în deplasarea cu Progresul.

CS Mioveni a învins la scor de forfait la Liești.

Dunărea Călărași a rezolvat meciul de la Slatina în prima jumătate de oră.

Cinci partide disputate marți, 25 septembrie și o surpriză. Calificarea echipei din Liga 3, Csikszereda în optimi, în dauna Energeticianului.

Dinamo nu s-a încurcat la Brăila după un meci spectaculos atât prin reușite cât și prin nereușite. Claudiu Niculescu revine cu succes pe banca lui Dinamo.

Sepsi, cu salontanul Yasin Hemed pe teren vreme de 84 de minute, a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de ASU Poli.

CSU Craiova, deținătoarea trofeului, n-a avut probleme în fața unei fruntașe din Liga 2, FC Snagov și s-a calificat în optimi.

FC Voluntari a învins cu 2-1 în partida de pe propriul teren cu FC Botoșani și a devenit prima echipă calificată în optimile Cupei României.Echipa din Voluntari a marcat ambele goluri în prima repriză. Moldovenii au redus din diferență dar rămași în dublă inferioritate numerică nu au mai contat pe final de joc.

*Cu orădeanul George Zima pe banca tehnică, Energeticianul Șirineasa a fost eliminată la Miercurea Ciuc de o echipă din Liga a 3-a.

joi, 27 septembrie 2018. PROGRAM

16:00 Luceafărul Oradea – AFC Astra

16:30 Bucovina Rădăuţi – Gaz Metan Mediaş

18:45 Rapid – Turris Oltul Turnu Măgurele

21:30 Unirea Alba Iulia – FCSB

CUPA ROMÂNIEI 16-imi de finală. REZULTATE:

Chindia Târgovişte – CFR Cluj 0-1 (Tambe 33)

Concordia Chiajna – FC VIITORUL 0-3 (Ghiță 14, Leca 65, Ciobanu 90)

UTA Arad – POLITEHNICA IAȘI 3-3 6-8 la pen (Cp. Rus 4, Matei 67, D. Popa 117p/Bekui 45, Aguinaldo 82, Enoh 97p)

Sporting Lieşti – CS MIOVENI 0-3 (Neagu 39, Balint 62, Rădescu 89)

Academica Clinceni – FC HERMANNSTADT 0-2 (Tsoumou 53, Petrescu 66)

Progresul Spartac – UNIVERSITATEA CLUJ 0-1 (Gabi Giurgiu 34 p)

CSM Slatina – DUNĂREA CĂLĂRAȘI 0-2 (Vali Alexandru 7, Dobrosavlavici 29)

FC VOLUNATRI – FC Botoșani 2-1 (Belahemur 38, Tudorie 41/Ghitoșcă 46)

CSIKSZEREDA – Energeticianul 2-1 (Mitra 31, Magyari 73/Vl. Rusu 71 p)

U CRAIOVA – Sportul Snagov  2-0 (Cardoș 36, Markovici 74)

ASU Poli  – SEPSI SF. GHEORGHE 1-1, 2-4 la pen. (Ignea 43, Murariu 17)

Dacia Unirea Brăila – DINAMO 1-3 (Maxin 21/R. Grigore 6, Nistor 8, 71)