CSU Sibiu învinge CSM Oradea în primul meci al anului

BC CSU Sibiu și CSM U Oradea s-au întâlnit în această seară în Sala Sporturilor din Sibiu în primul meci oficial din 2018, dar ce meci… Unul peste media din Liga Națională. Sibienii s-au impus cu 83-76 după un debut de joc fenomenal. Noul înregimentat în tabăra orădeană, americanul Kris Richard a fost cel mai prolific jucător orădean, cu 17 puncte reușite la meciul de debut.

Adică a fost 17-0 după primele 5 minute de joc. Așa a început partida de la Sibiu. Cu orădenii resimțind din plin noua accidentare a lui Martin Zeno. Încet dar sigur, după patru reușite din spatele semicercului, orădenii au redus diferența iar ”remontada” a atins apogeul cu nouă minute înainte de final când Oradea a egalat: 64-64 după un ”three points play” a lui Valeika.

68-66 – a fost ultima dată când Oradea a rămas în plasa sibienilor. Gazdele s-au dus apoi la un liniștitor ”+10”: 81-71 și au închis jocul în ciuda eforturilor orădenilor de a aprinde finalul.

BC CSU Sibiu – CSM U Oradea 83-76

Scorul pe sferturi: 25-14, 18-20, 19-24, 21-18

Sibiu: Dragoste 14, Williams 3, Laser 11, Kinnard 11, Pratt 22, Paliciuc 6, Popescu 5, Brosser, Banciu, Davis 11, Gheorghe, Petică. Antrenor: Dan Fleșeriu

Oradea: Nicolescu 3, Pasalici 13, Valeika 3, Trotter 12, Milosevici 4, Țîbîrnă 2, Mandache 6, Gajovici 16, Richard 17. Antrenor: Cristian Achim.