CSM CSU Oradea trece de Pitești și se califică în semifinalele Ligii Naționale

Învinsă în primul meci din sferturi cu BCM U Pitești, CSM CSU Oradea a egalat două zile mai târziu la general. Seria s-a mutat apoi la Pitești, unde Oradea a fost superioară în ambele jocuri reușind să obțină calificarea în semifinale unde o va întâlni pe CSU Sibiu. În cealaltă semifinală U BT Cluj va întâlni învingătoarea din meciul 5 al duelului dintre Steaua și Timișoara (2-2).

În jocul patru Oradea a învins cu 74-67 deși a fost condusă, pe final cu 64-63.

Un prim sfert echilibrat, cu un ușor avantaj, la final pentru gazde (20-19) urmat de un sfert secund în care orădenii au reușit la un moment dat desprinderea la patru puncte după o aruncare din 45 a lui Gajovici (34-38). Gazdele au revenit pe final dar Oradea a avut un punct avantaj la finele primei reprize: 38-39.

CSM s-a desprins la o diferență de zece puncte 49-59 însă Porter Troupe a adus Argeșul în joc: 57-59. Mai mult Argeșul a apucat să conducă 64-63 cu mai puțin de patru minute până la final. Însă acel final a fost excelent gestionat de gruparea orădeană care a păstrat intact calculul hârtiei și s-a calificat în semifinale pentru a treia oară consecutiv.

Pitești – Oradea 67-74

scorul pe sferturi: 20-19, 18-20, 11-18, 18-17

PITEȘTI: Troupe 20, Ciotlăuș 5, Kostoski, Agafonov 14, Nuutinen 8, Corpodean 5, Nicoară, Killyen, Russell 4, Person 8, Santa 3. Antrenor: Barnabas Szaszgaspar.

ORADEA: Nicolescu, Denison 16, Kariniauskas 8, Valeika 9, Richard 8, Țâbărnă 2, Mandache 11, Lazar, Fometescu, Gajovici 15, Zeno 5. Antrenor: Cristian Achim.