CSM CSU Oradea învinge (clar) Sibiul. VEZI AICI cum se prezintă clasamentul după etapa 25

CSM CSU Oradea a învins, (marți, 3 aprilie) fără drept de apel, liderul la zi în Liga Națională de baschet masculin, CSU Sibiu cu 104-78 și se apropie de zona primelor două locuri ale ierarhiei. Orădenii au făcut un joc perfect, cu 27-21 după primul sfert (în care sibienii au început cu două coșuri de trei). Oradea a ajuns apoi la un ecart de 17 puncte 44-27 însă elevii lui Dan Fleșeriu au mai dres din deficit până la pauză: 57-47. În partea a treia echipele au avut apărări mai atente și un 15-15 secvențial însă ultimul sfert a aparținut clar Oradiei care s-a desprins în câștigătoare după ce Kariniasukas, Gajovici și Richard s-au întrecut în execuții. Victorie fără dubii a CSM-ului într-un meci între două echipe foarte bune susținute de două galerii superbe.

În vinerea mare Oradea va juca la Cluj cu U BT. Partida se va desfășura în sala Horia Demian și va debuta la ora 17:15.