Reprezentativa Portugaliei și-a adjudecat primul titlu european din istorie după ce a dispus de reprezentativa Spaniei cu 3-2 după prelungiri. Finala, disputată la Ljubljana a fost urmărită de peste 10.000 de spectatori.

Starul portughez Ricardinho a deschis scorul după exact un minut de la startul finalei (1-0). Marea favorită, Spania a egalat cu un minut înainte de pauză prin Tolra (1-1) și a trecut în avantaj la mijlocul reprizei secunde după reușita lui Lin (1-2). La acest scor spaniolii au trimis în transversală din lovitură de la 10 metri, Victor Hugo având și noroc…. Cu două minute înainte de final, golgheterul portughez Bruno Coelho a egalat reluând sub bară din doi metri când portughezii jucau fără portar (2-2) și s-a intrat în prelungiri jucate de Portugalia fără Ricardinho, accidentat. În ultimul minut al prelungirilor același providențial Bruno Coelho a transformat o penalitate de la 10 metri (3-2). În ultimele secunde Spania a ratat incredibil egalarea, Andre Sousa opunându-se cu un reflex de senzație.

sursa video: youtube.com

Deși accidentat în prelungiri, Ricardinho a fost desemnat jucătorul turneului.