CM RUSIA 2018. Belgia cucerește bronzul!

Belgia și-a trecut în cont bronzul fotbalistic mondial după ce dispus cu 2-0 de Anglia în finala mică a mondialului din Rusia. Belgienii au reușit un record incredibil, trecându-și pe lista marcatorilor de la acest mondial nu mai puțin de zece jucători!

Belgienii au deschis scorul la prima ocazie. În minutul 4 Meunier a reluat perfect centrarea lui Chadli (1-0). Apoi bravul portar englez Pickford s-a opus golului secund după ce s-a descurcat excelent la ocaziile lui Hazard și Lukaku. În prima repriză englezii au avut o singură ocazie, prin Kane, la o reluare din cădere, pe la mijlocul reprizei.

În partea secundă cursa lui Dyer putea aduce egalarea însă belgienii au salvat de pe linia  porții iar dracii roșii au închis meciul în minutul 82 când Hazard a înscris cu un șut pe colțul scurt.

Min 80 Pickford, ce parada! Sutul aproape perfect al lui Meunier este respins incredibil de goalkeeper-ul Angliei.