CICLISM: Raul Sînza confirmă (și) pe șosea!

Ciclistul echipei CARCOVER RACING TEAM, Raul Sînza, un rutier multiplu campion național în cursele de maraton mountain bike, confirmă și în cursele de șosea. După un debut excelent în Turul Ciclist ”Sunny beach” din Bulgaria, orădeanul a obținut locul secund în cursa de o zi, Cupa Timișoarei, în concursul profesioniștilor!

Concursul, în format Criterium, s-a desfășura pe un traseu urban în zona Iulius Mall, astfel încât spectatorii s-au putut  bucura de desfășurarea evenimentului ciclist pe întreaga sa durată. Ediția a II-a a competiției a reprezentat și o  premieră națională, având în vedere că a fost inclus în traseu și parcarea subterană conferind o spectaculozitate ridicată competiției. Raul Sînza a fost depășit doar de cunoscutul ciclist al Stelei, timișorean la origine, Daniel Crista (locul 2 în clasamentul sprinterilor în Turul Bihorului 2017) dar înaintea colegului acestuia, Mihai Băbăiță. ”Argintul” lui Raul a fost completat de alte două medalii, cucerite de orădeni, în cursa rezervată cicliștilor juniori (15-18 ani). Învingătorul, Radu Gligor (Vointa Arad) a fost urmat de David Urs (Velo Sport Oradea) și Dragos Malița (Carcover).

Fondul de premiere a fost de 6.000 lei, pe lângă multe alte premii și bonuri valorice oferite de către sponsori.