CAMPIONATUL MONDIAL*RUSIA 2018; Ce vedem azi…

S-au scurs jumătate din partidele primei etape din faza grupelor de la Cupa Mondială din Rusia. Până acum sunt de receptat excelenta pledoarie pentru fotbal din derbyul iberic și constanța Islandei în partidele cu granzii fotbalului mondial. De remarcat faptul că în opt jocuri am avut deja șase lovituri de la 11 metri! Duminică, 17 iunie debutează la acest turneu adversara României în Liga Națiunilor, Serbia, care va întâlni Costa Rica, de la ora 15:00 , la Samara. Este însă și ziua în care două dintre candidatele la titlul mondial, Germania, deținătoarea trofeului și Brazilia lui Neymar își fac apariția pe scenă…

REZULTATE TEHNICE. RUSIA 2018

Grupa A:

Rusia – Arabia Saudită 5-0 (2-0)

Moscova, Lujniki; Au marcat: Gazinsky 12, Cheryshev 43; 90+1, Dzyuba 71, Golovin 90+4

Egipt – Uruguay 0-1 (0-0)

Ekaterinburg; A marcat: Gimenez 89

1. Rusia 1 1 0 0 5:0 3
2. Uruguay 1 1 0 0 1:0 3
3. Egipt 1 0 0 1 0:1 0
4. Arabia Saudită 1 0 0 1 0:5 0

19 iunie, ora 21:00 – Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)

20 iunie, ora 18:00 – Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)

25 iunie, ora 17:00 – Uruguay – Rusia (Samara)

25 iunie, ora 17:00 – Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

Grupa B:

Maroc – Iran 0-1 (0-0)

Sankt Petersburg; A marcat: Bouhaddouz 90+5ag

Portugalia – Spania 3-3 (2-1)

Soci; Au marcat: Cr. Ronaldo 4 pen, 44, 88/Diego Costa 24, 55, Nacho 58

1. Iran 1 1 0 0 1:0 3
2. Portugalia 1 0 1 0 3:3 1
3. Spania 1 0 1 0 3:3 1
4. Maroc 1 0 0 1 0:1 0

20 iunie, ora 15:00 – Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)

20 iunie, ora 21:00 – Iran – Spania (Kazan)

25 iunie, ora 21:00 – Spania – Maroc (Kalinigrad)

25 iunie, ora 21:00 – Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C:

Franţa – Australia 2-1 (0-0)

Kazan; Au marcat: Griezmann 58 pen, Pogba 81/Jedinak 62 pen

Peru – Danemarca 0-1 (0-0)

Saransk; A marcat: Poulsen 59

1. Franţa 1 1 0 0 2:1 3
2. Danemarca 1 1 0 0 1:0 3
3. Australia 1 0 0 1 1:2 0
4. Peru 1 0 0 1 0:1 0

21 iunie, ora 15:00 – Franţa – Peru (Ekaterinburg)

21 iunie, ora 18:00 – Danemarca – Australia (Samara)

26 iunie, ora 17:00 – Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)

26 iunie, ora 17:00 – Australia – Peru (Soci)

Grupa D:

Argentina – Islanda 1-1 (1-1)

Moscova, Spartak; Au marcat: Aguerro 19/ Finnbogason 23

Croaţia – Nigeria 2-0 (1-0) 

Kalinigrad; Au marcat: Etebo 32ag, Modrici 71 pen

1. Croaţia 1 1 0 0 2:0 3
2. Islanda 1 0 1 0 1:1 1
3. Argentina 1 0 1 0 1:1 1
4. Nigeria 1 0 0 1 0:2 0

21 iunie, ora 21:00 – Argentina – Croaţia (Novgorod)

22 iunie, ora 18:00 – Nigeria – Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 21:00 – Islanda – Croaţia (Rostov)

26 iunie, ora 21:00 – Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:

17 iunie, ora 15:00 – Costa Rica – Serbia (Samara)

17 iunie, ora 21:00 – Brazilia – Elveţia (Rostov)

22 iunie, ora 15:00 – Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)

22 iunie, ora 21:00 – Serbia – Elveţia (Kalinigrad)

27 iunie, ora 21:00 – Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)

27 iunie, ora 21:00 – Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:

17 iunie, ora 18:00 – Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)

18 iunie, ora 15:00 – Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)

23 iunie, ora 18:00 – Germania – Suedia (Soci)

23 iunie, ora 21:00 – Coreea de Sud – Mexic (Rostov)

27 iunie, ora 17:00 – Mexic – Suedia (Ekaterinburg)

27 iunie, ora 17:00 – Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G:

18 iunie, ora 18:00 – Belgia – Panama (Soci)

18 iunie, ora 21:00 – Tunisia – Anglia (Volgograd)

23 iunie, ora 15:00 – Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)

24 iunie, ora 15:00 – Anglia – Panama (Novgorod)

28 iunie, ora 21:00 – Anglia – Belgia (Kalinigrad)

28 iunie, ora 21:00 – Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H:

19 iunie, ora 15:00 – Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)

19 iunie, ora 18:00 – Columbia – Japonia (Saransk)

24 iunie, ora 18:00 – Japonia – Senegal (Ekaterinburg)

24 iunie, ora 21:00 – Polonia – Columbia (Kazan)

28 iunie, ora 17:00 – Senegal – Columbia (Volgograd)

28 iunie, ora 17:00 – Japonia – Polonia (Samara)

Optimile de finală se vor disputa după următorul program:

30 iunie, ora 17:00 – locul 1 grupa C – locul 2 grupa D (Kazan)

30 iunie, ora 21:00 – locul 1 grupa A – locul 2 grupa B (Soci)

1 iulie, ora 17:00 – locul 1 grupa B – locul 2 grupa A (Moscova, Lujniki)

1 iulie, ora 21:00 – locul 1 grupa D – locul 2 grupa C (Novgorod)

2 iulie, ora 17:00 – locul 1 grupa E – locul 2 grupa F (Samara)

2 iulie, ora 21:00 – locul 1 grupa G – locul 2 grupa H (Rostov-pe-Don)

3 iulie, ora 17:00 – locul 1 grupa F – locul 2 grupa E (Sankt Petersburg)

3 iulie, ora 21:00 – locul 1 grupa H – locul 2 grupa G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală:

6 iulie, ora 17:00 – câştigătoarea meciului 1 din optimi – câştigătoarea meciului 2 din optimi (Novgorod)

6 iulie, ora 21:00 – câştigătoarea meciului 6 din optimi – câştigătoarea meciului 5 din optimi (Kazan)

7 iulie, ora 17:00 – câştigătoarea meciului 8 din optimi – câştigătoarea meciului 7 din optimi (Samara)

7 iulie, ora 21:00 – câştigătoarea meciului 3 din optimi – câştigătoarea meciului 4 din optimi (Soci)

Semifinale:

10 iulie, ora 21:00 – câştigătoarea meciului 2 din sferturi – câştigătoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg)

11 iulie, ora 21:00 – câştigătoarea meciului 4 din sferturi – câştigătoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki)

Finala ”mică”:

14 iulie, ora 17:00 – echipa învinsă în semifinala 1 – echipa învinsă în semifinala 2 (Sankt Petersburg)

Finala

15, iulie, ora 18:00 – câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki)

 

sursa foto: arq.ro

Related posts