Bravo Halepino!

Simona Halep a câștigat semifinala de la Roland Garros, cu Karolina Pliskova, în trei seturi: 6-4/3-6/6-3! Simona a muncit fantastic și joacă o nouă finală pe zgura pariziană. Simona a controlat primul set însă cea de-a doua secvență a aparținut jucătoarei din Cehia. Decisivul a fost fantastic. Cu break Halep și 4-1, cu două mingi de 5-1 ratate. Apoi 4-3 și un re-break senzațional urmat de un game perfect pe propriul serviciu. De văzut ce mai spune Mats Wilander care o vedea favorită clară pe Pliskova înaintea acestei semifinale. Hei… mister Wilander, say something!

În finala programată sâmbătă Simona  o va întâlni pe Jelena Ostapenko care a învins-o în prima semifinala pe Timea Bacsinzky, scor 7-6, 3-6, 6-3, după un meci care a durat doua ore si 28 de minute.

Nu trebuie să dai 10 ași, să lovești puternic și să ai 1,90m. Trebuie să joci cu sufletul, cu inima și mintea. ”Temperamentala” Halep a fost imperială în momentele cheie ale partidei de astăzi.