BASCHET. U BT Cluj, câștigă clar duelul cu CSM CSU Oradea

Duelul dintre U BT Cluj și CSM Oradea, echipele care au obținut toate trofeele, pe plan intern, în perioada 2016-2018, a fost câștigat clar de clujeni, care au evoluat fabulos în primele 20 de minute. U BT Cluj s-a impus cu 93-78. În urma acestui eșec, Oradea a acumulat al doilea eșec consecutiv, după cel de la Sibiu iar clujenii fac uitată înfrângerea de la Craiova.

După un început de meci echilibrat, U BT Cluj s-a desprins pe final de prim sfert grație reușitelor de trei ale lui Rasici și Kuti. Jocul lui Kuti, excelent în primele 11 minute, l-au determinat pe Achim să ceară al doilea time-out, destul de repede, în minutul 2 al sfertului secund! (33-21). Ecartul a crescut spre 18 puncte însă jocul bun al lui Richard a menținut Oradea în joc: 47-36 la pauza mare.

Apropierea orădenilor la șapte puncte (47-40) a fost rapid contracarată de Cluj care a apelat la același joc din primele 12 minute… încântător.  71-55 și o diferență enormă la acest nivel: 16 puncte, înaintea ultimului sfert. CSM a reușit doar să câștige, la limită, ultima pătrime dar fără să salveze impresia generală în ciuda evoluțiilor peste medie ale lui Zekovici și Richard.

U BT Cluj – CSM CSU Oradea 93-78

Scorul pe sferturi: 26-19, 21-17, 24-19, 22-23

CLUJ: Dykes 20, Calnicenco 10, Washburn 8, Marinov 7, Kuti 10, Mureșan, Rasici 12, Abu Teir, Carcoana, Easely 5, Dorsey 15, Torok 6. Antrenor: Mihai Silvășan.

ORADEA: Fometescu, Watson 2, Denison 9, Zekovici 23, Richard 21, Gavrilă, Lazar, Nicolescu 5, Petrescu, Pasalici 3, Valeika 5, Ginyard 10. Antrenor: Cristian Achim.