Baschet: Orădenii pierd, la un punct, amicalul cu DEAC Debrețin

CSM U Oradea a pierdut amicalu susținut,în această seară,în compania echipei DEAC Debrețin, scor: 75-76. Oaspeții, nou promovați în prima ligă maghiară au avut în internaționalul bulgar Ivan Lilov cel mai bun jucător al meciului, autor a 25 de puncte.

Oradea a condus clar ostilitățile, în debut, după care, pas cu pas, grație tridentului Lilov – Armwood – Jones, DEAC  a revenit în meci și a preluat conducerea înaintea finalului primului sfert. În continuare fără Zeno dar cu Mandache, Nicolescu și Ionescu reveniți de la ”națională” orădenii au început să marcheze. Mandache a reușit câteva intercepții văzute și în partida cu Olanda. Trei triple ale lui Frakas și jocul solid al canadianului Jones au (re)adus DEAC la conducere.  La pauză: Oradea – DEAC 41-45. Echipa maghiară a început să se desprindă apoi pe tabelă pe fondul unor aruncări de trei puncte deschise dar nereușite ale orădenilor. Astfel Deac s-a dus la 12 puncte: 51-63. Revirimentul s- produs spre finele sfertului trei și începutul celui de-al patrulea. Mai erau exact opt minute când Oradea e reușit egalarea (65-65) iar apoi chiar să preia conducerea (69-68). La 72-72, în ultimul minut, Basti Ionescu a reușit o triplă din 0 grade stânga (75-72) dar excelentul Lilov a egalat imediat: 75-75 pentru ca Jones să fructifice una din cele două libere: 75-76. În 3.2 secunde rămase de joc orădenii nu au reușit să înscrie pentru că Armwood a pus un capa de zile mari și a păstrat avantajul de un punct la DEAC.