BASCHET feminin: U CSM Oradea învinge după un meci pe muchie de cuțit!

Arena Antonio Alexe a găzduit azi primul meci de baschet ”de ligă”. La orele amiezii Universitatea CSM Oradea a primit vizita echipei CSM Tg. Mureș. După un meci cu de toate, decis practic în ultimul minut, Oradea a învins cu 58-53.

Primul sfert a fost unul slab ca eficacitate, extrem de puține puncte pe tabelă pentru primele 10 minute, încheiate cu scorul de 8-11. În debut de sfert secund, două coșuri superbe (de trei puncte, semnate de nou venita Beronjia și Mititelu, au adus Oradea la conducere: 14-13. Grație lui Chiș și Beronjia Oradea s-a desprins la 28-21 însă neatenția din ultimele secunde aduce un ”three point play” pentru oaspete: 28-24 la pauza mare.

Orădencele se distanțează la 37-26 însă gestionează greu jumătatea a doua a sfertului trei și se ajunge la o diferență de o singură posesie înaintea ultimului sfert: 42-39.

După o cursă de urmărire mureșencele preiau conducerea! (42-44). Apoi se merge cap la cap, până când Oradea se desprinde ușor la 54-49. minute bune nu se încsrie pentru ca, înainte cu un minut de final Ruxi Chiș să înscrie de la distanță și să încheie practic jocul (57-49) iar Oradea a învins, în final cu 58-53.

Universitatea CSM Oradea – CSM Tg. Mureș 58-53

scorul pe sferturi: 8-11, 20-13, 14-15, 16-14

Universitatea CSM Oradea: Ioana Gavra 2, Andeea Mititelu 5, Anisia Croitoru 4, Alexandra Manea, Anamaria Câmpeanu, Maria Kozma, Tierny Pfirman 15, Raluca Chiorean, Mealnia Kokovay, Miriana Beronjia 14, Ruxi Chiș 18, Alexia Creț. Antrenor: Mihai Coldea

CSM Tg. Mureș: Angelique Robinson 20, Antonia Radu 2, Kate Messzaros 12, Bianca Voica 2, Mihaela Maxim, Georgiana Plăvuțiu 2, Alexandra Bobar, Cristina Badi 15. Antrenor: Ionel Brustur.