BASCHET F: Meci superb între U Oradea și Rapid, decis la o posesie!

Primul meci al zilei a propus la Arena Antonio Alexe disputa de baschet feminin dintre Universitatea CSM Oradea și Rapid București. Ei bine, a fost un meci superb, pe muchie de cuțit, disputat până în ultima secundă., Oradea a avut și 10 puncte avantaj dar a cedat pe final, cu 70-73 în ciuda jocului foarte bun al Andreei Mititelu și al Ioanei Gavra.

Primele cinci minute au fost jucate la intensitate maximă, cu destul de multe puncte pe tabelă. Anisia Croitoru a reușit un coș cu fault pe ultima secundă iar la prima pauză Oradea conducea cu scorul de 20-17 cu opt puncte, în prima pătrime pentru Andreea Mititelu!

Un singur punct s-a marcat în primele două minute ale sfertului secund până când Ruxi Chiș a scuturat plasa de la distanță. A fost momentul care a descătușat Oradea care s-a dus la 10 puncte la mijlocul sfertului: 30-20. Rapidul cere time-out și revine incredibil, ca în poveștile giuleștene… un run de 0-13! 30-33 pentru ca prima parte a meciului să se încheie cu scorul de: 32-34! Doar două puncte înscrise de Oradea în aproape cinci minute.

Imediat după reluare, Oradea trece în avantaj: 39-34, cu aproape trei minute de ineficacitate pentru rapidiste (care au revenit apoi). A urmat un coș spectaculos al lui Meli Kokovai (44-40). Un ”antisportiv” îi aduce descalificarea Mirianei Beronjia pentru ca ultimul sfert să înceapă de la scorul de 53-51.

În ultimul sfert emoțiile au fost la parametrii maximi! S-a mers cap la cap: 64-61… 65-66 (cos de 3 Cuatu) 68-66 (cos de 3 Ruxi Chiș) pentru a se ajunge la 70-71 cu 60 de secunde înainte de final. S-a ajuns la 70-73, 6 secunde și posesie orădeană însă Ruxi Chiș a ratat aruncarea care putea trimite meciul în over time.

Universitatea CSM Oradea – Rapid București 70-73

scorul pe sferturi: 20-17, 12-17, 21-17, 17-22

Universitatea CSM Oradea: Ioana Gavra 18, Andreea Mititelu 20, Anisia Croitoru 12, Alexandra Manea, Maria Kozma, Ti Pfirman, Meli Kokovai 3, Raluca Chiorean, Mirijana Beronja 8, Ruxi Chiș 9, Eleonora Anei, Alexia Creț. Antrenori: Mihai Coldea. Secunzi: Adriana Niculescu și Ioana Anica.

Rapid București: Raluca Matei 6, Alexandra Pantazi, Maria Ticu 3, Natalia Burlakova 12, Alexandra Lupusavei 3, Florina Stanici 18, Roxana Bejan, Cristina Grigore, Ana Cuatu 10, Gabriela Vlad, Alexandra Anghel, Sonia Cazacu 3. Antrenori: Ioana Pinter și Dan Militaru.

Arbitri: Răzvan Puf, Tudor Crișan, Marius Silaghi. Comisar FRB: Marius Hurgoi