Al doilea succes consecutiv pentru handbalistele orădene în liga secundă

Echipa de handbal feminin CSU Oradea a obținut a doua victorie consecutivă, în cadrul etapei a 5-a din liga secundă de handbal feminin. La Polivalenta Universității din Oradea, CSU s-a impus, într-un colocviu studențesc în fața Universității de Vest Timișoara cu scorul de 29-24.

Oradea a a stabilit un ecart de trei goluri încă din primele 10 minute (6-3), pe care l-au păstrat (10-7) însă un final de primă repriză mai puțin atent a dus la un avantaj minim pe tabelă după 30 de minute: 14-13.

Debutul actului secund a dus la desprinderea la patru goluri|: 21- 17însă, la mijlocul reprizei a doua bănățencele s-au apropiat la un singur gol (22-21). Pe final însă CSU Oradea a redevenit stăpână pe situație și în ultimul minut, avea să fie stabilit nu numai scorul final ci și cea mai mare diferență de pe tabelă în acest meci, cinci goluri: 29-24.

CSU Oradea – Univ de Vest Timișoara 29-24 (14-13)

CSU Oradea: Crina Pintea, Adina Sabău, Anca Ardelean – Maria Țanc 7, Cristina Abodi 3, Ariane Zegrean, Bianca Gaga, Cipriana Petric 3, Alexandra Corondan, Irina Munteanu. Cornelia Vrabie 2, Dana Verzea 3, Alexandra Bande, Maria Damian 2, Anamaria Hercuț 2, Sabina Lazea 7. Antrenor: Doina Ardelean.

Timișoara: Diana Brânzan, Slavica Racar – Carla Puta 6, Cristina Șunei 6, Carla Senciuc 3, Claudia Sângeorzan, Manuela Voicu, Mădălina Istrate 6, Alexandra Juravle. Loredana Sârbu 2, Maria Bobu, Florina Biro 1, Daiana Popan, Călina Calu. Antrenor: Sorinel Voicu.

Arbitri: Dan Pavel, Radu Pentea (ambii din Sălaj)

Aruncări de la 7 metri: 5 (3 ratate) / 4 (2 ratate)

Eliminări de două minute: 2-3